Wezwanie do zapłaty drogą mailową przed wpisem do BIG już zgodne z prawem

Z dniem 13 listopada w życie weszły znowelizowane przepisy Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych. Zmiany dotyczą między innymi możliwości łatwiejszego wpisania nierzetelnego dłużnika na listę BIG już po 30 dniach od upływu terminu wskazanego w wezwaniu do zapłaty. Skrócenie terminu z dotychczasowych 60 dniu ma na celu ograniczenie zatorów płatniczych co niekorzystnie wpływało na sytuacje wierzycieli. Krótszy termin docelowo ma także mobilizować dłużników do szybszego regulowania swoich zobowiązań. Dodatkowo wydłużony został okres ważności zgody, do 60 dni – kontrahenta będzie można sprawdzić we wszystkich bazach dłużników, składając tylko jedno zapytanie (to też nowość). Ustawa daje przedsiębiorcom nowe narzędzia do walki z nieuczciwymi kontrahentami. Mianowicie ustawodawca umożliwił wezwanie dłużnika do zapłaty drogą mailową. Obecnie dopuszczalne było wyłącznie wezwanie listowne lub osobiste doręczenie wezwania. Zminimalizuje to koszty i będzie zdecydowanie szybciej doręczone na właściwy adres mailowy dłużnikowi. Po ponagleniu wpis na listę dłużników też będzie szybszy. Oczywiście zapis o takiej formie kontaktu między stronami powinien być zawarty w umowie między przedsiębiorcami. Firmy, których dłużnikiem jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej będą musiały przesyłać wezwanie według starych zasad – za pośrednictwem poczty lub doręczać osobiście za pokwitowaniem.

Od 13. listopada biura informacji będą mogły przekazywać dane dotyczące wpisów w różnych rejestrach i także korzystać z tych przechowywanych publicznie w bazach Regon, KRS, CEIDG, CRR czy PESEL, a od stycznia 2018 r. także tych z Rejestru Należności Publicznoprawnych.

Co jeszcze zyskał BIG?

BIG będzie mógł stosować własny system scoringowy. Każdy klient będzie miał przyznawane punkty, podsumowanie wiarygodności co w prosty sposób umożliwi zainteresowanej danym podmiotem osobie jego sytuacje i uznać, bądź nie, za godnego zaufania.

Zmiany i ułatwienia za nimi idące powinny ograniczyć ryzyko zawieranych transakcji. Czy przedsiębiorcy skorzystają z narzędzi jakie im oferuje ustawodawca czas pokaże.

Sprawdź najnowsze porównywarki:
Porównywarka pożyczek gotówkowych 2023
Porównywarka kredytów gotówkowych 2023
Porównywarka kont osobistych 2023
Porównywarka kart kredytowych 2023

Portal Mobilbank.pl specjalizuje się w prezentacjach banków z Kielc z urządzeniach mobilnych. W naszym serwisie znajdziesz atrakcyjne kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, darmowe konta osobiste, konta dla młodzieży od 13 roku życia, lokaty bankowe na rok, karty płatnicze VISA oraz MasterCard. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z pomocy konsultantów i ekspertów finansowych, którzy znajdą dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Dzięki specjalistom zaoszczędzisz czas i unikniesz niepotrzebnego stresu. Zapraszamy!

POMOC EKSPERTAKONTAKT
+