Co to jest kredyt konsumencki?

Każdy kto chociaż raz zdecydował się na zaciągnięcie kredytu, z pewnością zetknął się z produktem finansowym o nazwie kredyt konsumencki. Poniżej znajdziecie informacje na temat tego, czym jest kredyt konsumencki, a także jakie są zalety takiego rozwiązania.

Kredyt konsumencki udzielany jest tylko i wyłącznie konsumentom, jego wartość nie może przekroczyć 255,550 złotych, przy czym nie ma określonej minimalnej wysokości takiego kredytu. Zasady udzielania kredytu konsumenckiego są regulowane przepisami z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Taka forma finansowania to tak naprawdę każdy kredyt gotówkowy, pożyczka bankowa czy limit na kacie kredytowej. Wyjątek stanowią natomiast zadłużenia, których wysokość przekracza 255,550 złotych oraz równowartość takiej sumy, ale w innej walucie.

Jakie prawa ma osoba zaciągająca kredyt konsumencki?

Każda osoba, która zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu konsumenckiego, zyskuje pewne przywileje, które są gwarantowane ustawowo. Po pierwsze mamy prawo do rzetelnej informacji reklamowej. Banki oraz firmy pożyczkowe powinny zamieszczać w swoich przekazach reklamowych wszystkie niezbędne informacje dotyczące warunków kredytowania, nie mogą ograniczać się wyłącznie do przedstawiania oprocentowania nominalnego czy wysokości prowizji. Wszystkie instytucje finansowe, które mają w swojej ofercie kredyty konsumenckie, muszą podać również pełne wyliczenia kosztów dla konkretnego przykładu oraz wysokość RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania. To bardzo ważna kwestia, za nieprzestrzeganie tych zasad grożą surowe kary.

Druga rzecz to prawo do uzyskania formularza informacyjnego o kredycie. Chodzi o dokument, który przedstawia najważniejsze koszty, jakie trzeba ponieść w związku zaciągnięciem zobowiązania. Kolejne ułatwienie dotyczy prawa do bezpłatnego projektu umowy kredytowej. Nie ponosimy żadnych kosztów za sporządzenie umowy kredytowej, nawet jeżeli ostatecznie jej nie podpiszemy. Doradca kredytowy lub ekspert ma obowiązek przedstawić nam wszystkie informacje na temat kredytu, powinien wyjaśnić nam ważne kwestie, zapisy oraz poinformować nas o wszystkich opłatach. Mamy również prawo do nadpłat lub całkowitej wcześniejszej spłaty zadłużenia, choć w tym wypadku musimy liczyć się z dodatkową prowizją. Każdy kredytobiorca ma oczywiście prawo do odstąpienia od umowy kredytowej, możemy to zrobić do 14 dni od podpisania umowy, jeśli się rozmyślimy, nie musimy podawać powodu swojej decyzji. Kredytodawca ma też obowiązek przedstawić nam harmonogram spłat, jeśli go o to poprosimy.

Sprawdź najnowsze porównywarki:
Porównywarka pożyczek gotówkowych 2023
Porównywarka kredytów gotówkowych 2023
Porównywarka kont osobistych 2023
Porównywarka kart kredytowych 2023

Portal Mobilbank.pl specjalizuje się w prezentacjach banków z Kielc z urządzeniach mobilnych. W naszym serwisie znajdziesz atrakcyjne kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, darmowe konta osobiste, konta dla młodzieży od 13 roku życia, lokaty bankowe na rok, karty płatnicze VISA oraz MasterCard. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z pomocy konsultantów i ekspertów finansowych, którzy znajdą dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Dzięki specjalistom zaoszczędzisz czas i unikniesz niepotrzebnego stresu. Zapraszamy!

POMOC EKSPERTAKONTAKT
+