4 zasady skutecznego oszczędzania

Oszczędzanie wymaga systematyczności oraz samodyscypliny, nie każdemu przyjdzie łatwo, jednak można nauczyć się odkładania pieniędzy. Chociaż czasami musimy działać wbrew własnym zachciankom i odmawiać pewnych przyjemności, to warto się poświęcić, bo posiadanie nadwyżki w domowym budżecie, to nie tylko więcej pieniędzy w portfelu, ale przede wszystkim większa niezależność finansowa.
Podstawową przeszkodą w efektywnym oszczędzaniu pieniędzy jest brak celu, do którego będziemy mogli dążyć. Niezależnie od tego, czy zbieramy pieniądze na wyjazd wakacyjny, nowy komputer, emeryturę, czy po prostu chcemy mieć odłożone pieniądze na czarną godzinę, to warto wyznaczyć sobie cel oraz przygotować plan działania.

1. Najpierw plan

Pierwszą rzeczą jest przygotowanie planu oszczędnościowego, trzeba zastanowić się, jakie kwoty będziemy mogli odłożyć w ciągu miesiąca. W tym wypadku najważniejsza jest konsekwencja oraz systematyczność, jednak pamiętajmy jednocześnie, aby nie stawiać sobie poprzeczki, zbyt wysoko.

2. Wytyczaj osiągalne cele

Gdy wyznaczymy cel oszczędnościowo dużo łatwiej będzie nam się zmotywować i regularnie odkładać pieniądze. Warto zacząć od celu, który można szybko osiągnąć, jeśli perspektywa będzie zbyt długa, możemy bardzo szybko stracić zapał.

3. Nie popadaj w finansową ascezę

Oszczędzając pieniądze będziemy musieli oczywiście odmówić sobie pewnych przyjemności, jednak nie można równocześnie popadać w finansową ascezę. Pozwalajmy sobie na drobne przyjemności na przykład w nagrodę za osiągnięcie danego celu.

4. Doceniaj drobne sukcesy

Zarządzanie własnym budżetem jest ważne, pamiętajmy, aby obserwować swoje postępy, wyniki. Można co jakiś czas sprawdzić stan konta, aby utwierdzić się w przekonaniu, że nasze działania rzeczywiście mają sens i przynoszą efekty.

Mimo, że nie każdy potrafi od początku doskonale zarządzać swoimi finansami, z czasem możemy wypracować system, który będzie działał i będziemy mogli odłożyć część zarobionych pieniędzy. Podstawa to dobry plan oraz samodyscyplina.

Sprawdź najnowsze porównywarki:
Porównywarka pożyczek gotówkowych 2023
Porównywarka kredytów gotówkowych 2023
Porównywarka kont osobistych 2023
Porównywarka kart kredytowych 2023

Portal Mobilbank.pl specjalizuje się w prezentacjach banków z Kielc z urządzeniach mobilnych. W naszym serwisie znajdziesz atrakcyjne kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, darmowe konta osobiste, konta dla młodzieży od 13 roku życia, lokaty bankowe na rok, karty płatnicze VISA oraz MasterCard. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z pomocy konsultantów i ekspertów finansowych, którzy znajdą dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Dzięki specjalistom zaoszczędzisz czas i unikniesz niepotrzebnego stresu. Zapraszamy!

POMOC EKSPERTAKONTAKT
+