Jaka kara grozi za wyłudzanie odszkodowań z ubezpieczeń?

Odszkodowania z polisy na życie niestety przez niektórych są traktowane, jako sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. To duża pokusa, jednak próba wyłudzenia pieniędzy w ramach zadośćuczynienia nie popłaca, kary za próbę oszustwa są bardzo dotkliwe, grozić może za to nawet więzienie.

Statystyki dotyczące przestępstw ubezpieczeniowych pokazują, że z roku na rok ich ilość spada. W ubiegłym roku odnotowano 738 wyłudzeń z tytułu ubezpieczeń na życie, to 12% mniej, niż w roku 2015. Mimo, że ilość oszustw jest coraz mniejsza, to niestety równocześnie rośnie wartość wyłudzeń, na przykład z tytułu ubezpieczenia na życie próbowano wyłudzić 18 tysięcy złotych, z tytułu pozostałych produktów ubezpieczeniowych około 22 tysięcy złotych. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy za takie kwoty opłaca się ryzykować wtrąceniem do więzienia.

Za oszustwo ubezpieczeniowe grozi do 5 lat więzienia

Oszustwo ubezpieczeniowe to nic innego, jak wyłudzenie pieniędzy w ramach zadośćuczynienia za wypadek. Jest to celowe spowodowanie wypadku, podpalenia mieszkania czy zniszczenia mienia, aby móc uzyskać pieniądze. Sprawcą wyłudzenia zazwyczaj jest ubezpieczony lub bliska osoba, która była wspólnikiem w przedsięwzięciu. Trzeba pamiętać o tym, że karze podlega próba wyłudzenia, także niezależnie od tego, czy ubezpieczonemu uda się podjąć pieniądz w ramach ubezpieczenia, czy też nie, zostaną przedstawione mu stosowne zarzuty i będzie musiał ponieść karę za swoje czyny. Jedynym sposobem uniknięcia kary jest dobrowolne zapobiegnięcie wypłaty odszkodowania jeszcze przed rozpoczęciem postępowania karnego.

Za oszustwo grozi do 8 lat więzienia

Wyłudzenie zadośćuczynienia może nastąpić również przez upozorowanie zdarzenia, które objęte jest ubezpieczeniem. Zdarzają się przypadki, gdzie ubezpieczony próbuje sfingować włamanie do własnego domu, kradzież, czy udaje poszkodowanego w wypadku. Takie czyny uznawane są za zwykłe oszustwo, w tym wypadku kary są wyższe, oszustowi grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawdź najnowsze porównywarki:
Porównywarka pożyczek gotówkowych 2023
Porównywarka kredytów gotówkowych 2023
Porównywarka kont osobistych 2023
Porównywarka kart kredytowych 2023

Portal Mobilbank.pl specjalizuje się w prezentacjach banków z Kielc z urządzeniach mobilnych. W naszym serwisie znajdziesz atrakcyjne kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, darmowe konta osobiste, konta dla młodzieży od 13 roku życia, lokaty bankowe na rok, karty płatnicze VISA oraz MasterCard. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z pomocy konsultantów i ekspertów finansowych, którzy znajdą dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Dzięki specjalistom zaoszczędzisz czas i unikniesz niepotrzebnego stresu. Zapraszamy!

POMOC EKSPERTAKONTAKT
+