Pożyczka społecznościowa – na czym polega?

Mimo, że social lending to produkt stosunkowo młody na naszym ryku, zyskuje wielu zwolenników. Pożyczki społecznościowe to wygodna i szybka forma uzyskania dodatkowych środków na realizacje celów, nagłych wydatków, a nawet bieżące funkcjonowanie firmy bo i przedsiębiorcy chętnie korzystają z tego produktu. Na czym polegają takie pożyczki i jakie są ich wady i zalety?

Pożyczki społecznościowe to umowy stron (prywatnych osób). Jedna ze stron posiada gotówkę i ma chęć ją komuś pożyczyć, a druga takich pieniędzy potrzebuje, na dowolny cel. Takie umowy realizowane są online za pośrednictwem specjalnych serwisów pośredniczących w social lending. Recz jasna nie za darmo, a za ustaloną prowizję od każdej z takich operacji. Pośrednicy dbają o weryfikację rejestrowanych uczestników (zwłaszcza pożyczkobiorców) i bezpieczeństwo transakcji.

Wady i zalety

Niewątpliwie największą zaletą pożyczek społecznościowych jest ich coraz większa dostępność. Formalności ograniczane są do minimum, a dodatkowo możliwe jest negocjowanie oprocentowania między stronami umowy. Pierwsze pożyczki, w celach bezpieczeństwa, udzielane są na niskie kwoty. Kolejne, po spłacie poprzedniej mogą mieć nieograniczone wartości – kwestia rozmów między partnerami konkretnej transakcji i tego, jakie mogą sobie pozwolić ponosić ryzyko. Dla pożyczkobiorcy raczej nie doszukamy się wad social lending – to tania, bezpieczna forma pożyczania środków na dowolne cele, zawierana w formie umowy cywilno-prawnej, bez wpływu na historię i zdolność kredytową badaną przez banki. Niestety pożyczkodawca ma nieco wyższe ryzyko i to ta strona może być narażona choćby na oszustwo ze strony pożyczkobiorcy. Tego typu sytuacje zdarzają się coraz rzadziej, głównie ze wdrażanych metod weryfikacji przez pośredników. Po sprawdzeniu wnioskujący o pożyczkę kwalifikowani są do konkretnych grup ryzyka, a pożyczkodawca może decydować jakie ryzyko może ponieść.

Mimo, że pożyczki społecznościowe nadal mają wielu przeciwników, to stanowią ciekawą alternatywę dla bankowych, a nawet pozabankowych, pożyczek i kredytów. Pośrednicy wprowadzają wiele zabezpieczeń i możliwości weryfikacji uczestników ww. operacji, by zapewnić jakość tego typu transakcji.

Sprawdź najnowsze porównywarki:
Porównywarka pożyczek gotówkowych 2023
Porównywarka kredytów gotówkowych 2023
Porównywarka kont osobistych 2023
Porównywarka kart kredytowych 2023

Portal Mobilbank.pl specjalizuje się w prezentacjach banków z Kielc z urządzeniach mobilnych. W naszym serwisie znajdziesz atrakcyjne kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, darmowe konta osobiste, konta dla młodzieży od 13 roku życia, lokaty bankowe na rok, karty płatnicze VISA oraz MasterCard. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z pomocy konsultantów i ekspertów finansowych, którzy znajdą dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Dzięki specjalistom zaoszczędzisz czas i unikniesz niepotrzebnego stresu. Zapraszamy!

POMOC EKSPERTAKONTAKT
+