Obligacje korporacyjne – ryzykowne?

Wydawać by się mogło, że obligacje to jedna z najbardziej bezpiecznych metod inwestowania. Niestety poszczególne z nich mogą okazać się bardziej ryzykowne, mowa tu o obligacjach korporacyjnych. Czym różnią się od obligacji Skarbu Państwa i jakie niebezpieczeństwo niosą?

Przed ryzykiem obligacji korporacyjnych ostrzega Rzecznik Finansowy. Okazuje się bowiem, że osoby nieświadome różnic czy też chcące szybko zarobić nie zwracając uwagi na istniejące w przypadku takich inwestycji ryzyko, zwracają się do niego o pomoc.

Warto zaznaczyć, że obligacje skarbowe od korporacyjnych dość znacząco różnią się. Obligacje Skarbu Państwa faktycznie są bezpieczne, choć zysk z tytułu takiej inwestycji nie jest duży. Emitentem ich jest państwo a strata byłaby możliwa jedynie w sytuacji gdyby państwo zbankrutowało – to mało realne.

W przypadku obligacji korporacyjnych emitentem jest firma/przedsiębiorstwo i to ono jest gwarantem zwrotu kapitału z wypracowanym ewentualnym zyskiem. Tu ryzyko bankructwa firmy jest znacznie bardziej prawdopodobne niż w przypadku upadku systemu ekonomiczno – gospodarczego kraju. Dlatego w tym przypadku ryzyko jest znaczne.

Inwestowanie w obligacje korporacyjne ma charakter bezpośredni i pośredni. Nabywając papiery samodzielnie, na rynku wtórnym, czy też w ramach emisji pierwotnej inwestujemy bezpośrednio. Zwykle emisje tego typu kierowane są do określonej, zamożnej grupy odbiorców. Przy tego typu inwestycji warto po pierwsze ocenić sytuacje finansową emitenta, do czego konieczna jest wiedza, a także ocenić metody zabezpieczenia takich obligacji. Niby emitent odpowiada za wykup papierów całym swoim majątkiem, jednak w sytuacji bankructwa trudno będzie odzyskać cokolwiek z zainwestowanej sumy. Przy pośrednim zakupie obligacji nabywamy je np. wskutek nabycia produktu strukturyzowanego czy poprzez fundusze inwestycyjne. Tu zwykle z pomocą przychodzą specjaliści, których celem jest oznaczenie ryzyka i dopasowanie produktu do oczekiwań i poziomu wiedzy inwestora.

Takie rozwiązanie wydaje się być bezpieczniejsze, ponieważ z chwilą niepowodzenia takiej inwestycji można szukać pomocy u Rzecznika Finansowego. Z uwagi na fakt, że emitent obligacji w inwestycjach bezpośrednich nie jest podmiotem rynku finansowego to w przypadku utraty oszczędności przy większym ryzyku Rzecznik nam nie pomoże.

Sprawdź najnowsze porównywarki:
Porównywarka pożyczek gotówkowych 2023
Porównywarka kredytów gotówkowych 2023
Porównywarka kont osobistych 2023
Porównywarka kart kredytowych 2023

Portal Mobilbank.pl specjalizuje się w prezentacjach banków z Kielc z urządzeniach mobilnych. W naszym serwisie znajdziesz atrakcyjne kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, darmowe konta osobiste, konta dla młodzieży od 13 roku życia, lokaty bankowe na rok, karty płatnicze VISA oraz MasterCard. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z pomocy konsultantów i ekspertów finansowych, którzy znajdą dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Dzięki specjalistom zaoszczędzisz czas i unikniesz niepotrzebnego stresu. Zapraszamy!

POMOC EKSPERTAKONTAKT
+