Mieszkanie dla Młodych – warunki 2018

Od 2 stycznia 2018 roku banki przyjmują wnioski kredytowe o dofinansowanie w ramach MdM. To ostatni nabór, gdyż Mieszkanie dla Młodych zostanie zastąpione kolejnym rządowym programem. Zainteresowanie wsparciem było w poprzednich latach bardzo duże, stąd spodziewane wykorzystanie limitu 380 milionów złotych może mieć miejsce już w pierwszych dniach stycznia. Lepiej się pośpieszyć i odpowiednio wcześniej skompletować wniosek. Jak wiadomo, procedury bankowe bywają zawiłe, a ewentualne uzupełnianie braków formalnych może wpłynąć na naszą kolejkę w uzyskaniu dopłaty.

O czym warto pamiętać?

Dopłaty przyznawane są zgodnie z kolejnością wpływu kompletnych wniosków kredytowych. Szacuje się, że przyznany limit na 2018 rok może skończyć się szybciej, niż poprzednio, a wedle prognoz wystarczy dla 15 tysięcy chętnych. Program MdM kierowany jest do osób, które chcą skorzystać z pomocy państwa w spłacie kredytu hipotecznego i wnioskują o niego po raz pierwszy. Mogą więc nie mieć na tyle wiedzy, by prawidłowo uporać się z papierkami i złożyć uzupełniony wniosek zaraz w pierwszych dniach nowego roku. A niedopełnienie formalności może skutkować zaprzepaszczeniem szansy na dopłatę. Znając podstawowe zasady MdM łatwiej będzie przebrnąć przez procedury, zwiększając szansę na pomoc.

Kredytobiorca wnioskujący o dopłatę powinien mieć spełnionych kilka warunków. Gównie dotyczą one wieku kredytobiorcy – nie może mieć on więcej niż 35 lat (ważny jest rok urodzenia), chyba że mowa o rodzinie wielodzietnej – wtedy warunek nie jest konieczny. Dodatkowo nie może być właścicielem/współwłaścicielem teraz i w przeszłości żadnej nieruchomości, a wartość kredytu o jaki wnioskuje nie może stanowić mniej niż 50% ceny nieruchomości jaką zamierza nabyć. Okres spłaty kredytu nie może być krótszy niż 15 lat. Wysokość dopłat w programie jest zróżnicowana i zależy od głównie liczby dzieci w rodzinie. Odpowiednio dla singla/małżeństwa bezdzietnego dopłata stanowi maksymalnie 10%, dla rodzin z jednym dzieckiem 15%, z dwójką dzieci 20% a wielodzietnych aż 30%. Program precyzuje także, jakie warunki musi spełniać nieruchomość. Dla mieszkania istotna jest jego powierzchnia (nie więcej niż 75 m kw. lub dla rodzin wielodzietnych 85 m kw.). W przypadku chęci zakupu domu powierzchnia nie może przekroczyć 100 m kw, a dla rodzin z trójka i więcej dzieci 110 m kw. Oczywiście w wycenie istotna jest cena metra kwadratowego dla nieruchomości, która nie powinna przekroczyć tej opublikowanej przez BGK dla danego regionu (rynek pierwotny i wtórny mają różne wartości).

Z taką wiedzą i odpowiednio wcześniej skompletowanym wnioskiem nie powinno być problemów z wykorzystaniem tej szansy i skorzystaniem z dopłaty państwa. W ogólnym rozrachunku kwoty takiej dopłaty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Sprawdź najnowsze porównywarki:
Porównywarka pożyczek gotówkowych 2023
Porównywarka kredytów gotówkowych 2023
Porównywarka kont osobistych 2023
Porównywarka kart kredytowych 2023

Portal Mobilbank.pl specjalizuje się w prezentacjach banków z Kielc z urządzeniach mobilnych. W naszym serwisie znajdziesz atrakcyjne kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, darmowe konta osobiste, konta dla młodzieży od 13 roku życia, lokaty bankowe na rok, karty płatnicze VISA oraz MasterCard. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z pomocy konsultantów i ekspertów finansowych, którzy znajdą dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Dzięki specjalistom zaoszczędzisz czas i unikniesz niepotrzebnego stresu. Zapraszamy!

POMOC EKSPERTAKONTAKT
+