Rozciągnij hipotekę i oszczędzaj, czyli jaki okres spłaty kredytu wybrać!

Trudno jest sfinansować zakup domu czy mieszkania bez zaciągania kredytu hipotecznego. Decydując się na takie wsparcie finansowe, warto mieć na uwadze to, że raty kredytowe będą obciążać domowy budżet przez kilkanaście lat, są jednak sposoby, aby szybciej uporać się z zadłużeniem. Jak to zrobić?

Jeśli nie chcemy spłacać kredytu hipotecznego przez 30 lat, warto regularnie oszczędzać, przy jednoczesnym rozciągnięciu hipoteki na maksymalny okres spłaty, następne zacznijmy inwestować.

Wynik inwestycji większy niż koszt kredytu?

W tym wypadku inwestycje powinny przynosić większe zyski, niż kosztuje nas kredyt. Choć najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się przeznaczanie jednorazowo nadwyżek z inwestycji na spłatę zadłużenia. Kredyty hipoteczne kosztują rocznie około 7%, lokaty bankowe mają maksymalne oprocentowanie na poziomie 6%, tak więc nie będzie korzystna opcja. Doradcy finansowi polecają w tym wypadku inwestycję w fundusze inwestycyjne, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka.

Ryzyko to potencjalna strata

Obecnie lokaty bankowe nie są tak opłacalne, jak kilka lat temu, fundusze inwestycyjne mogą przynieść większe zyski, ale mogą też przynieść straty. Nasze pieniądze trafiają w tym wypadku na polską lub zagraniczną giełdę w udziale zależnym od polityki danego funduszu – kilkudziesięcioprocentowe spadki są możliwe i można było się o tym przekonać.

Długie oszczędzanie? Ryzyko spada

Biorąc kredyt hipoteczny, należy wziąć pod uwagę inwestowanie długoterminowe kilkunastu albo nawet kilkudziesięcioletnie. To, dlatego systematyczne oszczędzanie w ramach produktów długoterminowych ma dużo większy sensu. Pamiętajmy, że każdy fundusz jest inny, na rynku dostępne są na przykład fundusze z polisą ubezpieczeniową oraz bez niego.
Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak lokować zaoszczędzone pieniądze, aby można było wcześniej spłacić kredyt hipoteczny, najlepiej zdecydować się na wsparcie renomowanego doradcy finansowego, który podpowie nam jak postępować, aby inwestycje przyniosły zyski.

Sprawdź najnowsze porównywarki:
Porównywarka pożyczek gotówkowych 2023
Porównywarka kredytów gotówkowych 2023
Porównywarka kont osobistych 2023
Porównywarka kart kredytowych 2023

Portal Mobilbank.pl specjalizuje się w prezentacjach banków z Kielc z urządzeniach mobilnych. W naszym serwisie znajdziesz atrakcyjne kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, darmowe konta osobiste, konta dla młodzieży od 13 roku życia, lokaty bankowe na rok, karty płatnicze VISA oraz MasterCard. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z pomocy konsultantów i ekspertów finansowych, którzy znajdą dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Dzięki specjalistom zaoszczędzisz czas i unikniesz niepotrzebnego stresu. Zapraszamy!

POMOC EKSPERTAKONTAKT
+