System bankowy w Polsce

W naszym kraju działa naprawdę wiele banków. Być może nie zdajemy sobie jednak sprawy, że nie funkcjonują one wcale samodzielnie, ale wchodzą w skład jasno określonej grupy, która ma podstawowe cele, zadania i funkcje. Takie zależności i hierarchię nazywamy systemem bankowym.

System, o którym tu mowa to wszelkie instytucje finansowe, jakie zostały powołane do działania przez państwo. Najważniejszym i reprezentatywnym ogniwem jest tutaj tak zwany Bank Centralny, który zajmuje się między innymi emitowaniem pieniądza gotówkowego i udzielaniem kredytów mniejszym, czyli komercyjnym bankom. Zarówno ta podstawowa instytucja, jak i wszystkie inne tworzą razem system bankowy.

Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym elementom omawianego tutaj systemu. Oprócz Banku Centralnego należy wymienić tutaj wszystkie inne banki, które funkcjonują na naszym polskim rynku finansowych. A jest ich naprawdę dużo. Zwykłe instytucje komercyjne, jakie można znaleźć niemal na każdej większej ulicy to nie wszystko. Mamy jeszcze możliwość korzystania z banków inwestycyjnych, hipotecznych, komunalnych i rolnych. One również kontrolowane są przez podstawową jednostkę i podlegają jej działaniu. W skład systemu wchodzą również kasy oszczędnościowe oraz spółdzielczość kredytowa. Takich instytucji pojawia się coraz więcej, a ich praca jest jasno określona i funkcjonuje na sprecyzowanych zasadach.

Warto wspomnieć również o funkcjach systemu bankowego. To właśnie zgodnie z nimi podejmuje się wszelkie decyzje i zarządzą pracą różnych instytucji. Przede wszystkim chodzi tutaj o emitowanie pieniądza, udzielanie kredytów i pożyczek, zakładanie lokat i depozytów finansowych, przepływanie środków pieniężnych, doradzanie klientom i aktywne uczestniczenie w życiu państwowej gospodarki.

Jak zatem widać, nawet banki posiadają jasno określony system i działają w jego obrębie. Takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie należytego ładu, który przecież jest bardzo potrzebny, aby każda instytucja wiedziała, czym ma się zajmować w danym momencie.

Sprawdź najnowsze porównywarki:
Porównywarka pożyczek gotówkowych 2023
Porównywarka kredytów gotówkowych 2023
Porównywarka kont osobistych 2023
Porównywarka kart kredytowych 2023

Portal Mobilbank.pl specjalizuje się w prezentacjach banków z Kielc z urządzeniach mobilnych. W naszym serwisie znajdziesz atrakcyjne kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, darmowe konta osobiste, konta dla młodzieży od 13 roku życia, lokaty bankowe na rok, karty płatnicze VISA oraz MasterCard. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z pomocy konsultantów i ekspertów finansowych, którzy znajdą dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Dzięki specjalistom zaoszczędzisz czas i unikniesz niepotrzebnego stresu. Zapraszamy!

POMOC EKSPERTAKONTAKT
+