Od 2 stycznia 2018 roku banki przyjmują wnioski kredytowe o dofinansowanie w ramach MdM. To ostatni nabór, gdyż Mieszkanie dla Młodych zostanie zastąpione kolejnym rządowym programem. Zainteresowanie wsparciem było w poprzednich latach bardzo duże, stąd spodziewane wykorzystanie limitu 380 milionów złotych może mieć miejsce już w pierwszych dniach stycznia. Lepiej się pośpieszyć i odpowiednio wcześniej skompletować wniosek. Jak wiadomo, procedury bankowe bywają zawiłe, a ewentualne uzupełnianie braków formalnych może wpłynąć na naszą kolejkę w uzyskaniu dopłaty.
O czym warto pamiętać?
Dopłaty przyznawane są zgodnie z kolejnością wpływu kompletnych wniosków kredytowych. Szacuje się, że przyznany limit na 2018 rok może skończyć się szybciej, niż poprzednio, a wedle prognoz wystarczy dla 15 tysięcy chętnych. Program MdM kierowany jest do osób, które chcą skorzystać z pomocy państwa w spłacie kredytu hipotecznego i wnioskują o niego po raz pierwszy. Mogą więc nie mieć na tyle wiedzy, by prawidłowo uporać się z papierkami i złożyć uzupełniony wniosek zaraz w pierwszych dniach nowego roku. A niedopełnienie formalności może skutkować zaprzepaszczeniem szansy na dopłatę. Znając podstawowe zasady MdM łatwiej będzie przebrnąć przez procedury, zwiększając szansę na pomoc.
Kredytobiorca wnioskujący o dopłatę powinien mieć spełnionych kilka warunków. Gównie dotyczą one wieku kredytobiorcy – nie może mieć on więcej niż 35 lat (ważny jest rok urodzenia), chyba że mowa o rodzinie wielodzietnej – wtedy warunek nie jest konieczny. Dodatkowo nie może być właścicielem/współwłaścicielem teraz i w przeszłości żadnej nieruchomości, a wartość kredytu o jaki wnioskuje nie może stanowić mniej niż 50% ceny nieruchomości jaką zamierza nabyć. Okres spłaty kredytu nie może być krótszy niż 15 lat. Wysokość dopłat w programie jest zróżnicowana i zależy od głównie liczby dzieci w rodzinie. Odpowiednio dla singla/małżeństwa bezdzietnego dopłata stanowi maksymalnie 10%, dla rodzin z jednym dzieckiem 15%, z dwójką dzieci 20% a wielodzietnych aż 30%. Program precyzuje także, jakie warunki musi spełniać nieruchomość. Dla mieszkania istotna jest jego powierzchnia (nie więcej niż 75 m kw. lub dla rodzin wielodzietnych 85 m kw.). W przypadku chęci zakupu domu powierzchnia nie może przekroczyć 100 m kw, a dla rodzin z trójka i więcej dzieci 110 m kw. Oczywiście w wycenie istotna jest cena metra kwadratowego dla nieruchomości, która nie powinna przekroczyć tej opublikowanej przez BGK dla danego regionu (rynek pierwotny i wtórny mają różne wartości).
Z taką wiedzą i odpowiednio wcześniej skompletowanym wnioskiem nie powinno być problemów z wykorzystaniem tej szansy i skorzystaniem z dopłaty państwa. W ogólnym rozrachunku kwoty takiej dopłaty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Sprawdź najnowsze porównywarki:
– Porównywarka pożyczek gotówkowych 2021
– Porównywarka kredytów gotówkowych 2021
– Porównywarka kont osobistych 2021
– Porównywarka kart kredytowych 2021